su-neden-kokar

Su Neden Kokar

Su neden kokar sorusu birçok ev sahibinin cevap bulamadığı sorusudur. Şehir suyu veya kuyu suyu fark etmeksizin, musluğunuzu her açtığınızda kötü kokularla karşılaşmak rahatsız edicidir. İlk düşünceniz veya tepkiniz, su kaynağınızın kirlendiğini düşünmek olabilir. Ancak ev suyunun aniden keskin bir kokuya sahip olmasının birçok nedeni vardır.

Kokmuş suyun nedeni genellikle bakteri hareketliliği olsa da suyun kokmasının ve tadının bozulmasının tek nedeni bu değildir. Kimyasal reaksiyonlar, yüksek mineral izleri ve çürüyen organik materyaller suyunuzda ki kötü kokunun sebebi olabilir. Aşağıda, en yaygın su kokularından bazılarına, bunlara neyin sebep olduğuna ve suyunuzdaki istenmeyen kokulardan nasıl kalıcı olarak kurtulacağınıza bir göz atacağız.

Koku: Çürük Yumurta Kokusu

Neden: Musluğunuzdan çürük yumurta kokusu geliyorsa, en yaygın suçlu su kaynağınıza karışmış olan kükürt bakterileridir. Kötü koku çoğunlukla bir kuyuda hidrojen sülfür gazı üreten oksijen eksikliğinden meydana gelir. Yeraltı sularında kükürt içeren kimyasal reaksiyonlar sonucunda da oluşabilir. Kokuyu yalnızca musluktan veya duştan sıcak su akıtırken duyuyorsanız sorun su kaynağınızda değildir. Şofbeninizde kimyasal bir reaksiyon bu soruna neden olmuş olabilir. Su neden kokar sorusunu soranların karşılaştıkları en önemli vaka çürük yumurta kokusu vakasıdır.

Çözüm: Kükürt, kuyuda oksijen yokluğundan kaynaklanan bir gazdır. Bu kokuyu gidermenin en etkili yolu, çözünmüş oksijen ve katalitik karbonu birleştiren havalandırma sistemi kurmaktır. Katalitik karbon, gazı çökelterek ve filtreleyerek gazı katıya dönüştürür. Katıya dönüşmeyen şey karbon yüzeyine emilir.

Kokudan başarılı bir şekilde kurtulmak için klor veya ozon enjeksiyonu gibi bir oksitleyici kullanarak kükürt bakterilerini tamamen öldürmeniz gerekir. Su filtreleri, kolay filtreleme ve çıkarma için sülfürü oksitlemek için hava enjeksiyon teknolojisini kullanır. Sistem, kuyu suyunda bulunan kimyasalları ve diğer kirleticileri ortadan kaldırmak için hava ve su kullanır.

Koku: Küf ve Toprak Kokusu

Neden: Sıcak musluğunuzu kullanırken küflü, toprak kokulu bir su patlaması fark ederseniz, su kaynağınızda demirle uğraşıyor olabilirsiniz. Bu tür bakteriler zararlı olmasa da genellikle kötü bir tat verdiği için rahatsız edici olabilir. Demir bakterileri, yüksek düzeyde demir içeren kuyu sularında bulunur. Keskin bir kokuya ek olarak, tuvaletinizin deposunda veya evinizdeki diğer sıhhi tesisat armatürlerinde balçık fark edebilirsiniz.

Demir ve oksijen karıştığında demir bakterileri oluşur. Bakteriler demirle beslenir ve kendini muhafaza için bir balçık oluşturur. Bakteriler öldüğünde, toprak kokusu yayar.

Sıcak nedeniyle, evinizin su ısıtıcısı genellikle demir bakterileri için mükemmel üreme alanıdır. Bir su ısıtıcısındaki bakteriler, musluğunuzu açtığınızda daha uzun süreli bir koku üretebilir.

Çözüm: Demir bakterilerini etkili bir şekilde tedavi etmenin bir yolu, klor kimyasal besleme sistemi kullanmaktır. Uygun “bakteri öldürme süresi” için bir su tutma tankı ile birlikte klorlama sistemleri kurulmalıdır. Bakterileri etkili bir şekilde azaltacak ve uygun filtreleme için demirin oksitlenmesine yardımcı olacaktır.

Koku: Balık Kokusu

Neden: İçme suyunuzdaki balık kokusunun en olası nedeni, su kaynağınıza giren doğal olarak oluşan organik maddelerdir . Bu koku genellikle yüksek seviyelerde kloramin, baryum veya kadmiyum ile uğraşıyor olabileceğinizin bir göstergesidir.

Kloraminler, bir klor ve amonyak bileşiğidir ve genel suları dezenfekte etmek için kullanılır. Zararlı kirleticileri gidermek için gerekli olsa da suyunuzda güçlü bir koku oluşturabilir. Baryum ve kadmiyum, doğal tortularda bulunan ve gübre kirliliği veya bozulan borular ve tesisatlar sonucunda suyunuza girebilen doğal olarak oluşan metallerdir. Koku rahatsız edici olsa da nadiren zararlı bakteri veya kirleticilerin varlığına işaret eder.

Çözüm: Kirleticileri su kaynağınızdan çıkarmak, ters ozmoz (RO) su filtrelerinin yardımıyla en etkili şekilde gerçekleşir. Bu içme suyu sistemleri, içme suyunuzda balık kokusuna katkıda bulunabilecek diğer organik kimyasallarla birlikte baryum ve kadmiyum gibi yaygın kirletici maddeleri etkili bir şekilde filtreler. Karbon filtreler ayrıca kokuyu ve tadı iyileştirmeye yardımcı olarak size istediğiniz zaman temiz, ferahlatıcı su bırakır.

Koku: Çamaşır suyu Kokusu

Neden: Ağartıcı kokulu su şikayetleri en çok şehir suyuna sahip ev sahiplerinden gelir. Bunun nedeni klor, dezenfekte etmek için umumi suya manuel olarak eklenir. Bir dağıtım tesisine yakın bulunan evlerin sularında daha yüksek klor seviyeleri olabilir. Klor, belediye su arıtımı için gereklidir. Klor su kaynağına ulaştığında, cildinizi kurutur ve suyunuza tuhaf bir koku ve tat verir.

Çözüm: Bir su filtresi yardımıyla içme suyunuzdaki kloru kolayca giderebilirsiniz. Bu su filtreleri suyunuzda bulunan klorun tadını ve kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Suyunuzu Arıtarak Evinize Kaliteli İçme Suyu Sağlayın

Kokulu su can sıkıcı olabilse de genellikle ciddi bir sağlık sorunu olmadığını hatırlatmak önemlidir. Suyunuzun koku kaynağından emin olmak için su analizi yapmanız önemlidir.

Su neden kokar sorusuna cevabını Su kaynağınızdaki o sinir bozucu kokuyu tamamen ortadan kaldırmaya hazırsanız, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun su arıtma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçin. Saka Arıtım güvencesiyle web sitemizden alacak olduğunuz su arıtma cihazları ile sudaki kötü kokuyu ortadan kaldırın.

Bu gönderiyi paylaş