yaygin-su-kirleticileri

Yaygın Su Kirleticileri ve Çözümleri

Yaygın su kirleticileri ve bu kirleticilerin neden olduğu zararlar yazımızda. İster yerel haberleri izliyor olun ister bir sosyal medyada geziniyor olun, ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde su kalitesiyle ilgili endişeleri kapsayan manşetlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Peki, evinizin suyunun herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığını nasıl anlarsınız?

Birçoğumuz, mutfak lavabosundan temiz su alabileceğimizi kabul edebiliriz. Dünyada suyun giderek kıtlaştığı yerler var. Artı, Birleşmiş Milletler dünya çapında her dokuz kişiden birinin güvenli olmayan kaynaklardan su kullandığını, 2,4 milyar kişinin ise hiç sanitasyona sahip olmadığını söylüyor.

Endişeli ev sahipleri, şehir suyundaki florür ve ilaçlardan özel kuyulardaki nitratlara ve bakterilere kadar her şeyi duyabilirler.

İçme Suyu Kirleticilerini Anlama: Birincil, İkincil ve Ortaya Çıkan

İnsan sağlığı için risk oluşturabilecek 80’den fazla su kirleticisi listelenirken, henüz tam olarak anlaşılmayan kirleticiler de vardır ve bazıları evinizde sorunlara neden olabilir, ancak zararlı olarak kabul edilmez.

Ortaya çıkan endişe verici kirleticiler, farmasötikler, kişisel bakım ürünleri, endokrin bozucular ve çevre ve/veya halk sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olabilecek diğer bileşikleri içerir. WQA ‘nın açıkladığı gibi, bu maddelerin eser miktarları su kaynaklarında bulunmaktadır.

“Test ve sağlık araştırmalarındaki gelişmelerle birlikte, uzmanlar içme suyumuzdaki yeni potansiyel tehlikeleri öğreniyorlar. Çoğu durumda, olası zararlar henüz tam olarak bilinmemektedir.”

Aşağıda, yaygın birincil, ikincil ve ortaya çıkan içme suyu kirleticilerinin bir listesini bulacaksınız.

Birincil Su Kirleticileri

Mikroorganizmalar

1. Koliform bakteri

2. Paraziter ve patojenler

3. Bakteriler

4. Virüsler

İçme Suyundaki Mikroorganizmaların Arıtılması

WQA, bakteri ve virüslerin olumsuz sağlık etkilerine neden olan en olası kirleticiler olduğunu söylüyor. Klorlama bu kirleticileri ortadan kaldırmak için her zaman yeterli olmayabileceğinden, UV tedavisi dezenfeksiyon sağlamak için yaygın olarak kullanılan başka bir yöntemdir.

İnorganik bileşikler

1. Arsenik

2. Krom

3. Bakır

4. Klor ve Kloramin

5. Florür

6. Kurşun

7. Cıva

8. Nitrat/Nitrit

İnorganik İçme Suyu Kirleticilerinin Arıtılması

Yukarıda listelenen inorganik bileşiklerin çoğu için, bir ters ozmoz (RO) sistemi, kontaminasyon endişelerini gidermek için ideal bir çözümdür. RO sistemleri genellikle mutfak lavabonuz gibi kullanım noktasına kurulur. Karbon filtrasyonu ve özel bir membran, içme ve pişirme için sudaki kirleticileri filtrelemek için kullanılır.

Evinizin suyunun sağlık riski oluşturan inorganik bileşiklerle kirlenip kirlenmediğini anlamak zor olabilir. Genellikle renksiz, kokusuz ve tatsızdırlar. Bu nedenle özel kuyusu olan ev sahiplerinin sularını her yıl test ettirmeleri çok önemlidir.

Organik bileşikler

Uçucu organik bileşikler ve inorganik kimyasallar, organik kimyasalların karbon elementini içermesi bakımından farklılık gösterir

1. Tarım Kimyasalları

2. Endüstriyel Kimyasallar

Uçucu Organik Bileşiklerin Tedavisi

İçme suyundaki organik bileşikler genellikle aktif karbon kullanılarak arıtılır. Yüksek kaliteli bir RO içme suyu sistemi, membran filtresine ek olarak karbon kartuşları içerdiğinden organik kimyasalları gidermek için iyi bir çözümdür.

Suyunuz tatlı bir tada veya hoş bir kokuya sahipse, bu organik bileşikler içerdiğinin işareti olabilir.

İkincil Su Kirleticileri

1. Alüminyum

2. Demir

3. Manganez

4. Kükürt

5. Kalsiyum ve Magnezyum (Sertlik)

İkincil Su Kirleticilerinin Arıtılması

Ev suyunda estetik sorunlara neden olan su kirleticilerini ele almanın birçok yolu vardır. Bazıları doğrudan ev geliştirme mağazalarından satın alınabilir. Ancak bu kötü bir fikir olabilir. Evinizin benzersiz su kalitesi sorunlarını etkili bir şekilde tedavi etmek için su yumuşatıcı kadar basit bir ekipman parçası bile kalibre edilmelidir.

Bir su yumuşatıcı da tüm sorunlarınızı çözemez. Örneğin, tipik sistemler yüksek demiri ele alamaz, pH seviyelerini dengeleyemez veya kirleticilerden kokuları tamamen gideremez. Su yumuşatıcılar, sert mineralleri (kalsiyum ve magnezyum) gidermek ve yumuşak su üretmek için özel olarak tasarlanmıştır. Beklediğiniz su kalitesini elde etmek için genellikle ek filtreleme gerekir.

Saka Arıtım olarak birbirinden kaliteli su arıtma sistemlerini ihtiyacınıza yönelik farklı modelleriyle sizlere sunuyoruz. Ev, işyeri veya daha büyük işletmelerde suyunuzu arıtarak sağlıklı bir içme ve genel amaçlı kullanım suyuna sahip olacaksınız. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda suyunuzu arıtmalı ve sağlıklı yarınlar için adım atmalısınız. Unutulmamalıdır ki nüfus ve trafiğin yoğun olduğu yerleşim alanlarında içme suyunun temiz kalması oldukça zordur. Bu kirliliği önlemek adına suyun içine katılan farklı türdeki koruyucu ilaçlar suyun tadını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sağlığa da yararlı olduğu söylenemez. Bu durumda web sitemizden alacağınız su arıtma cihazları ve ekipmanlarıyla sağlığınız için önemli bir dokunuş yapmış olacaksınız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir