sert-suyun-isaretleri

Sert Suyun İşaretleri Nedir

Sert suyun işaretleri suyun kalitesinde belirleyici olmaktadır. Cihazlarınızda, armatürlerinizde ve hatta saçlarınızda ağır kalsiyum birikintileri kaldığında, sert su belirtilerini nasıl belirleyeceğinizi ve nasıl çözeceğinizi öğrenin. Ülke genelinde birçok insan her gün sert su ile uğraşıyor. Suyunuzun ihtiyacınız olanı tam olarak karşılamadığını hissettiyseniz, evinizde sert su olması ihtimali yüksektir.

Suyun kalitesi, duştan çamaşır yıkamaya kadar hayatınızın her alanında büyük bir etkiye sahiptir. Bu tür sularla el ele giden maden yataklarıyla nasıl başa çıkılacağını bilmek güzel. Ne tür bir suyunuz olduğundan emin değilseniz, okumaya devam edin. Nasıl ilerleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmak için sert suyun farklı belirtilerini inceleyeceğiz!

Ölçeklendirme Kanıtı

Musluklarınızda, giderlerinizde ve hatta bulaşıklarınızda opak bir kalıntı fark ettiniz mi? Bu kalıntı,  sert suyun yaygın bir sonucu olan kireçlenme adı verilen bir mineral birikimidir. Ne kadar fırçalarsanız fırçalayın, temizlemek genellikle zordur ve her zaman kısa sürede geri gelir. Bunun nedeni, suyunuzdaki çok miktarda mineralin kurumuş ve bu alanlarda toplanmış olmasıdır. Tehlikeli değil, ancak hoş görünmez.

Sabun kalıntısı

Sabun, sert su ve yumuşak su ile aynı şekilde reaksiyona girmez. Sert suda oluşan köpükler, su daha ağır olduğu ve mineraller sabunun köpük oluşturmasını engellediği için çok fazla köpürmez. Bu nedenle, sert suyunuz olduğunda yıkamak genellikle daha zordur. Ellerinizi yıkamaktan çamaşır yıkamaya kadar bu, her türlü sabunda rahatsız eder. Sabun kalıntısı temizlenmeden önce genellikle birkaç kez daha durulanır.

Garip Su Aroması

Musluk suyunuzun tadını sevmiyor musunuz? Bu genellikle insanların sularının sert bir kaliteye sahip olabileceğinden şüphelenmesine neden olan işaretlerden biridir. Sert su, içmek için tehlikeli değildir ancak yumuşak sudan farklı bir tada sahiptir. Şişelenmiş suyunuzla musluk suyunuz arasında büyük bir tat farkı fark ederseniz, bu evinizde sert su olduğuna dair olası bir işarettir.

Kırmızı veya Kahverengi Lekeler

Tuvaletinizi ve diğer giderlerinizi lekeleyen kırmızımsı kahverengi lekeler var mı? Pasa çok benziyor ve pırıl pırıl beyaz porselen klozetinizde görmekten rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Bu, suyunuzda belirli bir mineral, demir bulunduğunda meydana gelir. Tipik opak beyaz pullanma oluşturmak yerine kırmızımsı kahverengi lekelerde toplanır.

Tıkalı Borular

Suyunuzdaki tüm mineraller nedeniyle, mineraller sisteme takıldıkça borularınız zamanla tıkanmaya daha meyilli olur. Geçen yılı tekrar düşünün ve tıkanmış borularla kaç kez uğraşmak zorunda kaldığınızı yazın. Su ısıtıcısı, bulaşık makinesi ve hatta çaydanlık gibi su cihazlarını kaç kez tamir etmek zorunda kaldığınızı yazın. Bu önemli bir sayıysa, suçlunun sert su olması ihtimali yüksektir.

Cilt tahrişi

Havaların daha az nemli olduğu kış aylarında tahriş olmuş veya kuru bir gökyüzüne sahip olmak garip değil, ancak tüm yıl boyunca bu sorunla uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Ailenizde cilt sorunları varsa, bunun nedeni suyunuz olabilir. Sabunu sert suyla durulamak daha zordur, bu da dikkatli olmazsanız cildinizde sabun kalıntısı bırakır. Sabun çok uzun süre bırakılırsa cildi tahriş eder ve kurutur. Suyunuzdaki mineraller de zaten hassas olan cildi tahriş edebilir. Sert suyunuz varsa, sabunu iyice durulamak için ekstra adımlar attığınızdan emin olun.

Sert Suyu Düzeltmenin Yolları

Sert suyun işaretleri yazımızda ifade edildi. Peki yarattığı sorunlarla başa çıkmanın yolları nelerdir?

Düşük Sıcaklıklar

Bazen su ısıtıcınızın taban sıcaklığını düşürmek, en kötü ölçeklendirme türü söz konusu olduğunda çok iyi sonuç verir. Daha sıcak su, daha konsantre bir mineral koleksiyonu oluşturur. Ölçekleme evinizde büyük bir sorunsa, su ısıtıcısını kapatmayı deneyin.

Sirke kullanın

Kanalizasyon, musluk ve bulaşıklarınızdaki lekeleri ve kireçleri temizlemekte sorun mu yaşıyorsunuz? Çamaşır makineniz sadece tek bir yıkamadan sonra kıyafetlerinizi mat ve yıpranmış mı bırakıyor? Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için suya biraz beyaz sirke ekleyin.

Kumaş yumuşatıcı yerine biraz beyaz sirke kullanarak kıyafetlerinizin yeniden canlı olmasını sağlayın. Bulaşıklarınızı normal suyla durulamak yerine biraz sirke ekleyin. Kireçlenmeyi gidermek için giderlerinizde ve musluklarınızda bir sirke çözeltisi kullanın. Sirke, sert su ile başa çıkmak için düşük teknolojili ve kolay bir çözümdür.

Yumuşatıcı Sistemi Kurun

Daha kalıcı bir çözüm için evinize su yumuşatma sistemi kurmak en iyisidir. Tuzlu su sistemlerinden iklimlendirme sistemlerine kadar çeşitli türleri vardır. Bunlar su tankınızın yanına oturur ve evinize akarken suya bir madde ekler. Bu madde minerallerle reaksiyona girer ve suyu yumuşatır, böylece bir daha asla problem yaşamazsınız.

Profesyonel bir yumuşatıcı sisteminin güzel yanı, genellikle çalışma şeklini özelleştirebilmenizdir. Bu sayede tercihlerinize bağlı olarak sıcak suyunuzu yumuşatabilir, ancak soğuk içme suyunuzu kendi haline bırakabilirsiniz.

Sert suyun işaretleri yazımızda ifade edildi. Bu sorunları gidermek İçin en iyi sonuçlar veren profesyonelleri arayın.

Suyunuzla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, sert su belirtilerini gözden geçirdiğinizden ve her birini kontrol ettiğinizden emin olun. Bu işaretler, su kalitenizi belirlemenize yardımcı olur, böylece onu nasıl düzelteceğinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Sert su ile başa çıkmanın en iyi yolu, bir göz atmaları için Saka Arıtımda ki profesyonellerinizi aramaktır. Sert suyunuzu herhangi bir ekstra çaba harcamadan kalıcı olarak nasıl yumuşatacağınız konusunda size birkaç seçenek sunacağız. Su Arıtmalar web sitemizi inceleyerek ürünlerimizi görebilirsiniz. İstediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, suyunuz kısa sürede tertemiz olsun! Detaylı bilgi almak için web sitemizi inceleyebilir veya iletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir