sudaki-arsenik

Sudaki Arsenik Nasıl Giderilir

Sudaki arsenik, birçok sağlık problemine yol açabilecek bir maddedir. Aynı zamanda bu maddenin sudan temizlenmesi de gerekmektedir. Arsenik, kayalarda ve toprakta doğal olarak bulunan ve tarım ve diğer endüstrilerde çeşitli amaçlarla kullanılan bir elementtir. Aynı zamanda bakır eritme, madencilik ve kömür yakmanın bir yan ürünüdür. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) halk sağlığı endişesindeki 10 kimyasal elementten biridir.

Arsenik, su kaynağına dünyadaki doğal tortulardan veya endüstriyel ve tarımsal kirlilikten girebilir. Doğal olarak oluşan arsenik, yeraltı suyu seviyeleri önemli ölçüde düştüğünde belirli kaya oluşumlarından çözülür. Arsenik serbest bırakıldıktan sonra uzun süre çevrede kalır. Özel kuyulardaki yüksek arsenik seviyeleri, geçmişte kullanılan bazı arsenik içeren gübrelerden veya sadece endüstriyel atıklardan kaynaklanmış olabilir. Yüksek arsenik seviyeleri sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Özellikle içme suyunda bulunursa. Arseniği sudan ayırmada kanıtlanmış en verimli arsenik giderme sistemlerinden ikisine odaklanacağız: İyon Değiştirme yöntemi ve Ters Ozmoz sistemi.

Zorluklar

Yüksek arsenik seviyesi, tarım, sulama ve içme suyu endüstrileri için bir endişe kaynağıdır. Bu elementin doğal oluşumu nedeniyle, gıdalar ve mahsuller kaçınılmaz olarak topraktan arsenik alırlar. Bu nedenle, bu elementin içme suyundaki etkisini en aza indirmek zorunludur. Kusmadan cilt kanserine kadar değişen olumsuz sağlık etkileriyle arsenik, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Arsenik bilinen bir kanserojendir ve çok düşük konsantrasyonlarda bile kanser riskini artırır.

Çözümler

Arseniğin sudan uzaklaştırılması iki yöntemle gerçekleşebilir: İyon Değiştirme ve Ters Ozmoz sistemi. Bu yöntemlerin her ikisinin de bu soruna etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. İkisi arasındaki fark, kirletici uzaklaştırma miktarıdır. İyon değişimi, başka bir zararsız iyonla değiştirmek için belirli bir kirleticinin kimyasal yüküne odaklanırken, RO sistemi aynı anda birden fazla kirleticiyi filtreler.

İyon Değişimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki tip anyon değişim reçinesi, Tip 1 ve Tip 2 kuvvetli bazik anyon değişim reçineleridir. Bu yöntemler, sudaki sülfatları, nitratları, arsenikleri gidermek ve alkali oranını dengelemek için kullanılır. Bununla birlikte, denenmiş ve gerçek arsenik giderme yöntemini kullanmaya değer. Tuzlu su ile yeniden oluşturulmuş güçlü baz anyon reçinesi. Anyon birimi tuzla rejenere edildiğinden, yapım malzemeleri bir su yumuşatıcınınkine benzer olabilir. Sistem bir mineral tanktan (FRP tank veya Çelik tank) oluşacaktır. Valf kontrolörü üstten veya yandan monte edilebilir. Sistem büyükse diyaframlı veya kelebek vanalı alın boruları kullanabiliriz. Daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyulursa, kontrolörler bir Dijital aşama olabilir.

İyon Değiştirme, konsepti yumuşatıcı sisteme benzer şekilde çalıştığından, işletme ve bakım maliyeti, ters ozmoz (RO) veya ultrafiltrasyon (UF) gibi daha hassas bir filtreleme yöntemine göre nispeten düşüktür. Bununla birlikte, yalnızca belirli bir öğeyle ilgili bir sorun olması ve yalnızca bu kirleticinin giderilmesiyle ilgili olması durumunda, Seçici İyon giderme yöntemi ideal çözüm olacaktır.

Ters Osmoz Sistemi

İyon Değiştirme yönteminin yanı sıra, sudan arsenik giderimi de Ters Ozmoz sistemi kullanılarak gerçekleştirilebilir. RO sistemleri, sudaki toplam çözünmüş katıların (TDS) ve arsenik dahil iyonların %99’una kadarını filtreleyebilir. RO membranlarındaki gözeneklerin boyutu o kadar iyiler ki sadece su moleküllerinin geçmesine izin veriyorlar. Bu teknoloji ile RO sistemlerinin en saf su kalitesini ürettiği bilinmektedir. Bu sistem, içme suyu uygulaması veya en saf su formunu gerektiren diğer uygulamalar için mükemmeldir. RO sistemleri, diğer tüm kontaminasyon biçimlerini aynı anda ortadan kaldırır. Bu nedenle bu temizleme yöntemini her şeyi kapsayan bir çözüm haline getirir. Bu, suda çıkarılması gereken başka kirleticiler olduğunda ideal filtreleme yöntemi olacaktır.

Sudaki arsenik nasıl giderilir yazımızla, hangi sistemi tercih edeceğinizi öğrendiniz. Ayrıca Arsenik gidermenin birçok faydasını da öğrenmiş oldunuz.

Saka Arıtım olarak birbirinden kaliteli su arıtma sistemlerini ihtiyacınıza yönelik farklı modelleriyle sizlere sunuyoruz. Ev, işyeri veya daha büyük işletmelerde suyunuzu arıtarak sağlıklı bir içme ve genel amaçlı kullanım suyuna sahip olacaksınız. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda suyunuzu arıtmalı ve sağlıklı yarınlar için adım atmalısınız. Unutulmamalıdır ki nüfus ve trafiğin yoğun olduğu yerleşim alanlarında içme suyunun temiz kalması oldukça zordur. Bu kirliliği önlemek adına suyun içine katılan farklı türdeki koruyucu ilaçlar suyun tadını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sağlığa da yararlı olduğu söylenemez. Bu durumda web sitemizden alacağınız su arıtma cihazları ve ekipmanlarıyla sağlığınız için önemli bir dokunuş yapmış olacaksınız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir