Sudaki-Klor-Nasil-Giderilir

Sudaki Klor Nasıl Giderilir

Sudaki klor nasıl giderilir yazımızla, klorun ne olduğuyla ilgili farkındalığınız artacak. Aynı zamanda sudaki kloru nasıl yok edeceğiniz de yazımızda yer alacaktır.

Klor nedir?

Klor, sıvı hale getirmek için sıkıştırılmış bir gazdan başka bir şey değildir. Oda sıcaklığında klor bir gazdır.

Suda Neden Klor Kullanılır?

Klorlama, suyu bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmalardan dezenfekte etmenin en yaygın kullanılan yoludur. Klor çok ucuz ve çok etkili bir dezenfektandır ve bu nedenle dünya çapında belediyeler tarafından kullanılmaktadır.

Klorlu Suyun Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Evinize musluk suyu veya belediye su temini alıyorsanız, keskin kokuyu ve kötü tadı fark etmiş olmalısınız. Bunun nedeni klordur. Klorun etkinliğine rağmen, güçlü kokusu ve kötü tadı dışında birçok olumsuz etkisi olduğu düşünülmektedir. Sizi korkutup kaçırmaya çalışmıyoruz ama Klor’ un I. Dünya Savaşı’nda kimyasal bir silah olarak kullanıldığını öğrenince şaşıracaksınız. Klor yüksek konsantrasyonda kullanıldığında sizi dakikalar içinde öldürebilir.

Klor kullanmanın en büyük endişelerinden biri, suyumuzda doğal olarak bulunan organik ve inorganik maddelerle, sağlık riskleri zararlı dezenfeksiyon yan ürünleri oluşturabilmesidir. Klorlu su kokar ve tat açısından da olumsuzdur. İçme suyundaki klor sadece zararlı bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda bağırsaklarımızda bulunan ve gıdaların sindirimine yardımcı olan dost bakterileri de öldürür. Klorlu su içmek sindirimle ilgili sorunlara neden olabilir.

Klorlu su içmeseniz bile, klorlu su ile duş almak da zararlıdır. Cildimiz muhtemelen içtiğimiz zamana kıyasla daha fazla klor emebilir. Klorlu su akvaryum ve havuz balıkları için uygun değildir.

İçtiğiniz Sudaki Klor Nasıl Giderilir?

Aktif karbon filtresi

Kömür filtresi olarak da bilinen aktif karbon filtresi, kimyasal adsorpsiyon kullanarak kirleticileri ve safsızlıkları gidermek için küçük karbon parçaları kullanır. Bu filtrelerde kullanılan aktif karbon genellikle hindistan cevizi kabuğundan, odundan veya kömürden yapılır.

Aktif karbon

Aktif karbon filtre, klor ve kloraminler gibi kötü tat ve kokuya neden olan organik bileşikleri sudan etkin bir şekilde uzaklaştırır. Günümüzde, çoğu su arıtıcısı aktif karbon filtresi ile birlikte gelir. Su arıtma cihazı kullanmıyorsanız, doğrudan musluğunuza takabileceğiniz aktif karbon filtreleri veya aktif karbon filtre kullanan bir su filtreli sürahi de satın alabilirsiniz.

Aktif karbon filtreler hem klor hem de kloraminlerin hızlı ve tam olarak giderilmesinde çok etkilidir. Tek dezavantajı, bunları periyodik aralıklarla değiştirmeniz gerekecek.

RO (Ters Ozmoz)

Ters Ozmoz, sudaki tüm iyonları ve parçacıkları filtrelemek için çok yüksek kaliteli yarı geçirgen bir zar kullanır. RO membranı sadece suyun geçmesine izin verir ve tüm kimyasal safsızlıkları ve çözünmüş katıları engeller. RO ayrıca sudaki tüm klor ve kloraminleri filtreler. Tüm RO su arıtıcıları, su RO membranından geçmeden önce ön filtreleme gerektirir. Ve önceden aktifleştirilmiş karbon filtre en yaygın olarak suyun RO membranından önce ön filtrasyonu için kullanılır. RO su arıtıcılarının kullanımı kolaydır ancak pahalıdır ve fazla su israf eder.

Kaynatmak

Kaynatma, 20 dakika sonra uçucu klorun buharlaşmasına neden olan ısı ve havalandırma (kabarcıklar yoluyla) oluşturur. Ancak bu yöntem, büyük miktarda suyun klorsuzlaştırılması için uygun değildir.

Saka Arıtım olarak birbirinden kaliteli su arıtma sistemlerini ihtiyacınıza yönelik farklı modelleriyle sizlere sunuyoruz. Ev, işyeri veya daha büyük işletmelerde suyunuzu arıtarak sağlıklı bir içme ve genel amaçlı kullanım suyuna sahip olacaksınız. Sağlığa önemin arttığı son yıllarda suyunuzu arıtmalı ve sağlıklı yarınlar için adım atmalısınız. Unutulmamalıdır ki nüfus ve trafiğin yoğun olduğu yerleşim alanlarında içme suyunun temiz kalması oldukça zordur. Bu kirliliği önlemek adına suyun içine katılan farklı türdeki koruyucu ilaçlar suyun tadını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sağlığa da yararlı olduğu söylenemez. Bu durumda web sitemizden alacağınız su arıtma cihazları ve ekipmanlarıyla sağlığınız için önemli bir dokunuş yapmış olacaksınız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir